A tévéműsorokban, filmekben, videojátékokban és az irodalomban ismert szereplők gyakran rendelkeznek olyan tulajdonsággal, amely kiemeli őket a tömegből. Legyen szó akár szokatlan öltözködésről, furcsa hobbiról vagy sajátos beszédmódról, ezek az egyedi furcsaságok olyan fontos részletek, amelyeket a karakterfejlesztés során érdemes átgondolni. Ezek az apró egyedi jellemzők hozzájárulnak ahhoz, hogy a karaktereket élőnek, valódinak lássák az olvasók, nézők.
Hiszen nincs két egyforma ember (még az egypetéjű ikreknek is vannak különböző ismertetőjegyeik, jellemvonásaik). Gondoljunk bele, hány olyan ismerősünk van, aki valamilyen fura hóbortnak hódol, ki az, aki valamilyen csöppet sem szokványos dolgot gyűjt? Ki az, aki sosem eszi meg a pizza szélét? Melyik ismerősünk az, aki nyáron többnyire zokni-szandált hord annak ellenére, hogy ezt a popkultúrában számtalan helyen kicikizik?
De mit is jelent ez pontosan?
A karakterek furcsaságai (angolul quirks) azok az emlékezetes apróságok a karakter személyiségében, amelyek szerethetővé, hóbortossá vagy egyedivé teszik őket. Számít minden olyan dolog, amit érdemes leírni egy karakterről, ettől válik színes egyéniséggé. Ezek a jellemvonások nemcsak a szereplő külső vonásait írja le. Lehet vizuális dolog, például a karakter különc öltözködése vagy szokatlan szemszíne. Lehet viselkedésbeli, például ha egy karakter nem hajlandó kezet fogni, mert bakteriofóbiás. Megjelenhet az illető hangjában, például hogy akcentussal beszél, tájszólással, túl hangosan vagy csak motyog maga elé. De negatív színben is feltüntethetik az adott karaktert, pl. a szereplő félbeszakít másokat, vagy túl sokat pepecsel.
Az irodalom leghíresebb alakjai közül sokaknak van jellegzetes furcsasága. Gondoljunk csak Harry Potter villámalakú sebhelyére vagy Hercule Poirot észbontó detektívképességére.
De találtam néhány érdekességet híres emberektől, hogy lássátok, mennyire sok fura fazon él a világban:
- Mark Zuckerberg nem hajlandó sok pénzt költeni drága ruhákra, a gardróbja tele van ugyanolyan színű farmerekkel és szürke pólókkal.
- Ronald Reagan szerette megérinteni a barátai és rokonai fülcimpáját
- Kanye West mindenhol elalszik, és mindig az időeltolódást okolja érte
- John Quincy Adams elnök minden nap reggel 5:00-kor meztelenül fürdött a Potomacban
- Bill Gates a fejében tartja számon az alkalmazottak rendszámát

Hogyan használjuk őket?
Nem is olyan egyszerű, mint elsőre gondolnánk, mert ez nem úgy működik, hogy írsz egy listát a szereplő egyedi jellemvonásairól és a történetben random felsorolod őket. Valójában ennél egy kicsit árnyaltabb a dolog.
A furcsaságnak úgy kell tűnnie, mintha a karakter teljes személyiségének része lenne, és nemcsak úgy hozzácsaptuk a többi ismérvhez.
Tedd őket fontossá a cselekmény szempontjából
Gondold át, hogy hogyan hat a karakterre konkrétan, valamint arra, hogy más karakterek hogyan látják őt. Az Éhezők viadalában például Katniss egyik tulajdonsága, hogy kivételesen jó vadász, és mivel jól bánik az íjjal és a nyíllal, ez az ügyessége segít neki túlélni a játékokat. Vagy gondoljunk csak a fenti példára, Harry sebhelyére – ez nem csak egy egyedi tulajdonság, de azt is jelzi neki, ha Voldemort a közelében van, és későbbi kötetekben ki is derül, hogy sokkal szorosabb kapcsolat van kettejük között, mint azt bárki gondolta volna az első részben.
Adj okot a furcsaság létezésére
Gondolj arra, hogy ez a furcsaság hogyan befolyásolja a karaktert, valamint a többi szereplő megítélését. Hogyan teremt vagy enyhít konfliktust? Tetszik-e másoknak a karakter viselkedése? A karakter mindig használja ezt a “képességet”, vagy csak bizonyos körülmények között? Mit jelent a karakter viselkedése vagy fejlődése szempontjából a karakter furcsasága? A háttértörténet, hogy miért olyanok a karakterek, amilyenek, ugyanolyan fontos, mint az, hogy olyanok legyenek, amilyenek.
Ne használd túl őket
Nem kell folyton felhívni az olvasó figyelmét, hogy ő mennyire különleges. Az is rossz út, hogyha minél több furcsasággal akarod egyedivé varázsolni, pedig az ellenkezőjét fogod elérni: nem leszel hiteles.
Kerüld azt is, hogy túl részletesen írd le ezeket a furcsaságokat, mivel ez olyan túlírt leírásokhoz vezethet, amiket nem akarnál viszontlátni az írásodban.
Maradj következetes
A karaktered jellemvonásai ne legyenek ellentmondásosak a viselkedésével. Például ha valaki szűkszavú, egy következő jelenetben ne kezdjen el csacsogni vadidegenekkel az utcán. Vagyha valaki nehezen tájékozódik, a következő fejezetben ne ő legyen az, aki kivezeti a társaságot egy labirintusból.
Próbálj meg egyedi maradni
Miközben kitalálod, hogy milyen furcsaságokat adj a karaktereidnek, igyekezz minél innovatívabb és eredetibb lenni. Bár szinte minden furcsaságot használtak már valamikor, a karaktereid tulajdonságainak másképp kell működniük, és teljesen egyedi dinamikát kell teremteniük a történetedben. A régi, fáradt klisék újrafelhasználása csöppet sem emeli ki az írásod a tömegből.
Ilyenek például, hogy valakinek sápadt vagy hamvas a bőre, ferde a mosolya, csupán átlagos és mégis mindenki bolondul érte (igen, Alkonyat-fanoknak kötelező elhagyni), a harcos, aki minden csatában győztesen kerül ki, mert remek fegyverforgató, a flúgos professzoralkat, aki segíti a főhős útját; és általánosságba véve minden olyan archetípus, akit nem dolgozunk ki eléggé.
Tipp: a különböző írási gyakorlatok, karaktertesztek segíthetnek abban, hogy új tulajdonságkombinációkat találj a szereplőidnek. Tökéletes arra, hogy kilépj a komfortzónádból, a karaktereidet más helyzetekbe helyezd, és megnézd, hogyan viselkednek. Ez segíthet előhívni a karakterek olyan tulajdonságait, amelyekre eddig nem gondoltál. Ezek a feladatok különösen akkor hasznosak, ha írói blokkot tapasztalsz.

Meríts ihletet valós emberekből
A valós életből vett példákból merített karakterek viselkedése természetes mélységet adhat az általad megírt karaktereknek. Sorolj fel néhány tulajdonságot olyan emberekről, akiket ismersz, vagy menj el egy nyilvános helyre, és figyeld meg, hogyan viselkednek mások. Figyeld meg, hogy beszélgetéseik során milyen szintű a szemkontaktus, mi történik, amikor izgatottak vagy dühösek. Jegyezd fel, miket motyognak magukban az emberek, vagy hogyan bontakoznak ki személyiségjegyeik, amikor valamilyen váratlan feladat elé állítják őket. Ha tudod, hogyan működnek a valódi emberek a világban, az segít abban, hogy a karaktereidet is élővé tedd.
Íme néhány kevésbé használt karaktertulajdonság, ami egyedivé teheti szereplőidet (de természetesen te is találj ki néhányat 😉 )
Személyiségbeliek:
- adrenalinfüggő
- szüksége van mások elismerésére
- megszállottan ügyel a személyes higiéniára
- dicsekszik a saját eredményeivel
- szüksége van mások elismerésére
- túlzottan bízik másokban
- mindent úgy mond, mintha kérdés lenne
- brutálisan őszinte
- sztoikus és távolságtartó
Viselkedésbeliek:
- mindig az ajtóval szemben akar ülni
- állandóan rágózik
- dúdoló hangokat ad ki gondolkodás közben
- nagyon intenzív szemkontaktust tart az emberekkel
- beszéd közben idézőjeleket használ
- mindenből viccet csinál, komolytalan
- állandóan panaszkodik valamire
- magában beszél
Fizikai tulajdonságok:
- szokatlan ruhadarabot visel (egy pár kedvenc zokni, egy szerencsét hozó mez)
- könnyen izzad (a tenyere vagy a hónalja)
- nehezen veszi a levegőt
- betegség miatt rángatózik vagy Parkinson-kóros
- tetoválás szokatlan helyen (például a teljes arcon)
- mindig vagy éppen sosincs kisminkelve
- borvirágos, piros orr
- visszeres láb
Erősségek, gyengeségek, képességek:
- több nyelven beszél
- szuper empatikus és megértő másokkal
- gyors reflexek
- képes bármikor kibeszélni magát a bajból
- olvashatatlan a kézírása
- mindkét kézzel tud írni
- nehezen barátkozik
- vásárlásmániás, rengeteg tartozása van
- egocentrikus
- összekeveri a közlekedési táblákat
- mindig mindent leejt a kezéből
Hobbik, érdeklődési kör, szabadidő:
- úgy öltözik, mint egy anime karakter
- állandóan a Ponyvaregényből idéz
- kizárólag Britney Spears-t hallgat
- csak 1900 előtti könyveket olvas
- gyűjti az üvegkupakokat, foci ereklyéket, a köldökszöszt vagy más fura dolgot
- a Jurassic Parkot már legalább 100x látta
- modellrepülőket épít
- szeret geocachingelni
- elektromos rollerrel jár iskolába/munkába
- az ékszereit mindig maga készíti
Egyéb furcsaság:
- nem iszik ásványvizet, csak szénsavas üdítőt
- mezítláb járkál otthon és a munkahelyén
- operát énekel a zuhany alatt
- nem hajlandó szemüveget hordani, pedig szüksége lenne rá (mindig hunyorog)
- rendkívül babonás (kopogtat a fán, kerüli a 13-as számot stb.)
- kiváló házikészítésű ajándékot ad a családnak és barátoknak
- kis jegyzeteket hagy a könyvtári könyvekben a jövőbeli olvasóknak
- meggyőződése, hogy egy szörnyű balesetben fog meghalni
- mindig bliccel a tömegközlekedési eszközökön
- újrahasznosít és vegetáriánus, de csak bűntudatból
- mindig kihangosítva beszél a mobilján (még tömegközlekedésen is)
- csak olyan taxiba/kocsiba hajlandó beszállni, aminek a rendszáma páratlan számot tartalmaz
- mindig a vonat első/utolsó kocsijába száll fel
- mindig tart magánál esernyőt, még nyáron a kánikulában is
- a táskája tele van régi cukorkapapírokkal
- mindig elrakja a mozijegyeket
- csak ugyanabból a bögréből hajlandó meginni a kávéját
- az étteremben sosem hagy borravalót
Vélemény, hozzászólás?