Ezt a könyvet a páromtól kaptam névnapomra, mert meglátta a Moly.hu-s kívánságlistámon. 🙂 Addig nem is olvastam el, hogy miről szól, a borító alapján azt hittem, hogy egy szerelmi történet és mivel már akkor is magas értékelésen állt, ezért úgy gondoltam, nem fogok csalódni. Bár nem egészen az a történet tartalma, amire vártam, de nem csalódtam. 🙂
Alessandro D’Avenia – Fehér, mint a tej, piros, mint a vér
Kiadó: EURÓPA KÖNYVKIADÓ KFT.
Oldalak száma: 332
Kiadás éve: 2011
A tizenhat éves Leo átlagos kamasz: jól elvan a haverokkal, szeret focizni, motorozni és iPod-ozni. Iskolába csak muszájból jár, a tanárokat afféle kihalásra ítélt furcsa fajnak tekinti, és alig várja, hogy ezt az új történelemtanárnak is a tudomására hozza. Az új tanár azonban más, mint pedagóguskollégái. Szemében különös fény gyúl, amikor magyaráz, és különös, lelkiismeretébresztő hatással van diákjaira. Leóban hatalmas erők feszülnek, csak a fehérség fog ki rajta. A fehérséggel, a hiány, a veszteség színével Leo a szerelem, a szenvedély és a vér színét, álmainak szerelme, Beatrice haja vörösét fordítja szembe. Amikor azonban megtudja, hogy Beatrice beteg, s hogy betegségének valamiképpen a gyűlöletes fehérséghez is köze van, Leo önvizsgálatra kényszerül. Hogyan tovább? Mihez kezd eztán az álmaival, és mihez az erejével?
A Fehér, mint a tej, piros, mint a vér – a harmincas éveinek elején járó középiskolai tanár, Alessandro D’Avenia első regénye – az elmúlt év talán legnagyobb könyvsikere volt Olaszországban, és tucatnyi nyelvre lefordították már. Megható, de egy cseppet sem érzelgős, könnyű, de egy cseppet sem súlytalan mű – nagyszerű olvasmány.
A történetet egy tizenhat éves kamasz, Leo E/1 szemszögéből olvashatjuk, aki tipikusan a helyi gimis “faszagyerek” (bocsánat a kifejezésért, de ez jellemzi őt a legjobban 🙂 ). A megközelítés és a stílus merőben új. Még nem olvastam hasonlót, és igazán jó volt belecsöppenni egy kamasz gondolkodásmódjába. Leo szerelmes Beatrice-be, akinek égővörös haja van, és aki a legszebb lány az iskolában. De hogyan mutathatná ki szerelmét egy tizenhat éves tini, aki számára a legfontosabb a foci, az iPod és a zenehallgatás, és aki még véletlenül sem vallaná be soha senkinek, hogy szerelmes Beatrice-be?
Számára a színek mondanak a legtöbbet. Leo előszeretettel párosítja a vörös/piros színt a jó dolgokhoz, nem csak amilyen Beatrice gyönyörű hosszú haja, hanem mint amilyen az iránta érzett szerelem. A fehér számára semmit mondó szín, éppen ezért utálja. Amikor viszont megtudja, hogy imádott múzsája fehérvérűségben szenved, egy világ omlik össze benne.
Mindamellett, hogy nagyon viccesen van összerakva
az eleje, nagyon szívszorító is. Végigkísérhetjük, hogyan nő fel Leo, amikor megtudja, hogy Beatrice leukémiás. A korábban nemtörődöm, lázadó Leo egy teljesen más fiatallá alakul, aki felfogja, hogy az életben semmi sem örök, és képes akár a vérét is Beatrice-ért adni. Leo mindvégig kitart a lány mellett, aki bár az elején jól viseli betegségét, még az sem töri meg benne a lelket, hogy a kemoterápia miatt nem csak legyengül, de a gyönyörű vörös haja is kihullik. Ahogy Beatrice egyre közelebb ér a betegség végső stádiumához, már nem csak ő, de Leo is kezdi elfogadni, hogy hiába adja neki a vérét, a lányon már nem lehet segíteni.
Bár a regény félig happyend csak, ettől függetlenül nagyon tetszett. Letaglózott, ámulatba ejtett és fájt. Legalább annyira, mint Leonak, de jó látni, hogy képes továbblépni a szörnyűségeken. Leo megváltozott, másképpen áll az emberekhez, családjához, barátokhoz. Ezentúl jobban fogja értékelni az életet.
Életszagú volt.
A borító nagyon tetszetős, bár nem igazán tükrözi a regény tartalmát, éppen ezért csalóka volt számomra is. Ha jól hallottam, akkor az író szülőhazájában még film is készült a könyv alapján, bár nem egy neves stúdióban készült, de legalább ők is látták, hogy mekkora potenciál lenne a történetben. Én támogatnám, ha a tengerentúlon megfilmesítenék.
Kedvenc idézeteim:
– És a szerelemmel kapcsolatban mi az igazság?
Anya elhallgat. Tudtam, nincs válasz, nincs használati útmutató.
– Azt a szívedben kell megkeresned. A legfontosabb igazságok el vannak rejtve, de attól még léteznek. Csak nehezebb rájuk találni.Ha nem találod a választ egy kérdésre, csakis egy megoldás van: a Wikipédia.
Az életben az a rossz, hogy nincs hozzá használati utasítás.
Vélemény, hozzászólás?