Imádom az amerikai ünnepek hangulatát, és hogy mindig annyira lelkesen készülnek rájuk. Mindig is irigyeltem, hogy ennyire komolyan veszik a családi összejöveteleket, és hogy kiemelten fontos számukra, hogy az ünnepek előtti napok is ráhangolódással teljenek. Imádom a Hálaadást, a Karácsonyt is, de legalább ennyire a Halloweent. Amerikai filmben először talán a Két tojás száz bajt csinál címűben találkoztam a Halloweennel, bár valószínűleg akkor az édességgyűjtés fogott meg inkább.
Aki nem ismeri, Mary-Kate és Ashley Olsen egyik legelső filmjéről van szó, ahol talán 5-6 évesek lehettek. Gyerekként felvettük kazettára és rongyosra néztük. A történet Halloweenkor játszódik és nagyon megmaradt bennem. Vannak benne boszorkányok, átkok, tükrök, egy törpe bohóc… minden, ami kell. 🙂
Szeretem az őszt, a színes leveleket, a tökfaragást, az illatos gyertyákat, a Pumpkin spice lattét és minden egyéb körítést, ami ezzel jár. Hogy feldíszíthetjük a házat, bedurrantjuk a fűtést, sok meleg teát iszunk és előkerülnek a macinacik.
Lehet, azért szeretem ennyire ezt az időszakot, mert öregszem, és vágyom az ilyen egyszerű, nyugiban töltött napokra. Mióta nem járok egyetemre, értékelek minden együtt töltött időt a férjemmel.
Mivel hétvégén egy kis filmezős maratont terveztünk, megosztom a mi Halloween-i filmajánlónkat. Direkt nem az elmúlt évekből válogattunk, hanem próbáltam klasszikusnak számító filmeket választani, amit mondjuk fiatalabb korosztály nem annyira ismer.
Beetlejuice (1988)

Annyira imádom, igazi klasszikus. Nem kifejezetten Halloweenkor játszódik, de egy vérbeli szellemsztori. Egy 1988-as Tim Burton filmről van szó, ezért ha valaki nem bírja a fickó stílusát, akkor az ne ezzel kezdje az estét. Tim Burton amúgy is olyan filmeket készít, amiket egytől egyig érdemes az év ezen szakában elővenni. Nekem ez az egyik kedvencem. Nem mondanám horrornak, fekete humor van benne bőven. És persze remek betétdalok.
Szellemirtók (1984)

Férjem és az én egyik kedvenc gyerekkori filmem is. New York-i nászutunk alkalmával több forgatási helyszínt is meglátogattunk. A Netflixen egyébként van fent egy dokumentumfilm, ami a Szellemirtók készítéséről szól, és hogy egy alacsony költségvetésű film (amit maga Dan Aykyord írt), miként vált szenzációvá és egy örök klasszikussá. Dan Aykyord szerelem-projektje volt a forgatókönyv, igaz jó pár módosításon átment, de szerintem mindenképpen a javára vált. Ezt mutatja, hogy az elmúlt években több remake vagy reboot is készül(t) belőle. Én mindenképpen az eredetiket ajánlom.
Addams Family (1991)

Ha nem feltétlenül horrort vagy ijesztő filmet keresnétek, akkor ajánlom egy kis nevetésre (vagy két horror közti felüdülésre 🙂 ) az Addams Family filmeket. Emlékszem, anno, amikor még angolul lehetett fogni a Cartoon Network csatornát (90-es évek), akkor rengetegszer ment rajta az Addams Family mese változata. Igaz, nem sokat értettem belőle, de öcsémmel tátott szájjal néztük. Tudtátok, az Addams Family karakterek egyébként Charles Addams karikaturistától származnak még 1938-ból? A The New Yorker magazin rajzfilmsorozataként jelent meg, számos adaptációt kapott, a leghíresebb talán ez az 1991-es változat, és a második része, ami 1993-ban debütált. Bugyuta, de szerethető.
A bárányok hallgatnak (1991)

Egy jó kis hidegrázós thiller. Nem is mondám kifejezetten ijesztőnek, mert nincs teli jump scare-ekkel, inkább szépen építkezik és folyamatosan feszült hangulatot tart fenn. Ha még nem tettétek volna, akkor érdemes elolvasnotok a könyvváltozatot, hiszen Thomas Harris azonos című regénye alapján készült és több része is van. A film egyébként nagy meglepetés volt, 5 Oscart is nyert.
Hatodik érzék (1999)

Szerintem nagyon kevesek vannak, akik nem látták, de azért berakom a listába. Ha annyi nem lenne elég, hogy Bruce Willis az egyik főszereplő, akkor az mindenképpen említést érdemel, hogy hat Oscar-díjra és két Golden Globe-díjra jelölték. M. Night Shyamalan írta a forgatókönyvet és rendezte a filmet, ami egy csapásra megalapozta a karrierjét. Bruce Willis-szel még több sikeres filmben dolgoztak együtt, neki köszönhetjük A sebezhetetlen, a Széttörve és az Üveg filmeket.
Adsz vagy kapsz / Trick ‘r Treat (2007)

Ez a film már egy keményvonalasabb horror, ezért csak társaságban ajánlom. Ahogy a címből is kitalálható, Halloweenkor játszódik és elég para. Érdekessége, hogy antológia jellegű, tehát több különböző sztorit mesél el, a közös bennük a mindenhol felbukkanó, zsákmaszkot viselő gyerekalak, aki mindegyik főszereplőt meglátogatja Halloween éjjelén.
Ideglelés (1999)

Ez az a film, amitől a mai napig összefo*om a gatyám. 🙂 Ez volt az első olyan film, ami alkalmazta a kézikamerás technikát, ezzel megalapozva egy teljesen új zsánert a horrorokon belül. Kis költségvetéssel készült – és hogy kis költségvetéssel azt értsd is így – mindössze 60.000 dollárból készült, ennek ellenére hatalmasat ment a mozikban. Közel 250 millió dollárt termelt csak ez a rész (készültek további részei). Én 2006 környékén láttam először, de emlékszem, napokig nem mertem aludni, annyira hatással volt rám. 🙂 Utána egy ideig nem szívesen mászkáltam az utcán egyedül a sötétben. Az Ideglelés olyan filmeket alapozott meg, mint a Rec, a Paranormal Activity vagy a Cloverfield.
A kör (2002)

Tinédzserkorom első igazi, ijesztő horrorfilmjét hagytam a végére. Emlékszem, tizenhárom-tizennégy évesek lehettünk, amikor egy házibuliban kezdték el nézni a fiúk, és mi lányok is odaültünk a tévé elé. Elsőre nem tűnt annyira ijesztőnek… áá… kábé a film ötödik percéig. 🙂
Ez az a horror, ami a mai napig képes gyomorgörcsöt és sikítófrászt rám hozni, akárhányszor is láttam az évek alatt. Zseniális szerintem maga a sztori, a zenék, a hangulat és az egész atmoszféra. Bár tudom, hogy egy 1998-as japán film átdolgozása, de számomra akkor is ez az etalon.
Jó borzongást kívánok a hétvégére! 🙂
Vélemény, hozzászólás?